Dzień św. Patryka w naszej szkole...

IMG 20180327 110640  Dzień świętego Patryka wypada 17 marca. Jest to święto irlandzkie, o wymiarze narodowo-religijnym. Święty Patryk to bowiem patron tego kraju. Dzień św. Patryka obchodzony jest jednak nie tylko w Irlandii, ale również w Stanach Zjednoczonych, Australii, Niemczech czy w Polsce. Dzień świętego Patryka został ustanowiony ku czci misjonarza i biskupa, który krzewił wiarę chrześcijańską w Irlandii.

Żył on na przełomie IV i V wieku, wsławił się swoją działalnością duszpasterską, dokonywaniem rozmaitych cudów i szczególnym darem wykładania prawd wiary. Święty Patryk tłumaczył na przykład dogmat o Trójcy Świętej (Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem), na przykładzie trójlistnej koniczyny; stąd właśnie koniczyna stanowi symbol tego święta. Na temat świętego krążą niezliczone mity i opowieści. Nie wiadomo, z którego kraju pochodził, ale na pewno nie był Irlandczykiem. Urodził się prawdopodobnie w Walii lub Szkocji po koniec IV wieku. Był wychowywany w tradycji chrześcijańskiej. Kiedy miał 16 lat został porwany przez jednego z celtyckich wodzów, który przywiózł go do Irlandii jako pasterza.
   W naszej szkole dzieci również postanowiły uczcić to irlandzkie święto. W tym dniu prawie wszyscy przywdziali zielone stroje. Wspólnie poznawali historię i kulturę Irlandii. Przygotowano apel, który zapoznawał młodzież z obcymi tradycjami, wyjaśniając ich pochodzenie i znaczenie dla społeczeństwa. Pojawiły się również humorystyczne akcenty w postaci wspólnych tańców i pozowania do zdjęć. Ta nowa tradycja spotkała się z dużym entuzjazmem dzieci, co prognozuje, że stanie się stałym elementem kalendarza imprez szkolnych.

Barczak Błażej