Aktualności

Podróże uczą...

DSC00032    25 kwietnia 2018 roku uczniowie klas I - III wybrali się na wycieczkę do Biskupina i Wenecji. Dzieci zwiedzały Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, które powstało na Pałukach, na terenie zrekonstruowanego grodu biskupińskiego, położonego na półwyspie wrzynającym się w Jezioro Biskupińskie. Ślady prehistorycznej osady przypadkowo odkrył nauczyciel z Biskupina Walenty Szwajcer w 1932 roku.

Jeszcze przed wojną rozpoczęto, a po wojnie kontynuowano prace archeologiczne, w efekcie, których w 1950 roku uznano teren wykopalisk za muzeum, a przy tym niezwykle cenny obszar badań. Najstarsze ślady osadnictwa odnalezionego w Biskupinie pochodzą sprzed 10 tys. lat p.n.e. Największym jednak zainteresowaniem cieszy się osada warowna typu bagiennego z wczesnej epoki żelaza. Zamieszkiwała ją ludność prasłowiańskiej kultury łużyckiej. Była to owalna osada założona na niewielkiej wyspie, która obecnie przekształciła się w półwysep. Do wyspy prowadzi drewniany pomost, a sama osada otoczona była drewniano-ziemnym wałem obronnym o wysokości 6 m. Ponad wałem górowała wieża strażnicza z bramą wjazdową połączoną z pomostem, chronioną przez ludzi. Po zapoznaniu się z historią Biskupina uczniowie pojechali zwiedzać Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji koło Żnina. Jest to miejsce fascynujące dla miłośników historii techniki. Kolej wąskotorowa od ponad 100 lat związana jest z historią Pałuk. Niegdyś stanowiła tu podstawowy środek transportu towarowego i pasażerskiego. Weneckie Muzeum Kolei Wąskotorowej utworzono w roku 1972, obecnie to oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej, a przy tym jedno z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej. Tabor kolejowy w weneckim skansenie prezentowany jest w formie „dużego dworca małej kolejki". Prezentowane są tu parowozy, różnorakie wagony i pojazdy szynowe. Najstarszy parowóz pochodzi z 1899 roku. Ekspozycję uzupełniają elementy infrastruktury kolejowej, np. zabytkowa poczekalnia z XIX wieku, budka dróżnika ze szlabanem, zwrotnica czy obrotnica umożliwiająca zmianę kierunku jazdy. Uroku temu miejscu dodają ruiny średniowiecznego zamku.
Czas spędzony w Biskupinie i Wenecji był dla wszystkich miłym przeżyciem. Uczniowie zapoznali się historią kolei wąskotorowej oraz poznali życie mieszkańców prasłowiańskiej kultury łużyckiej.