Jedną drogą dziś wszyscy idziemy, a jest nią Polska!...

IMG 1017     11 listopada 1918 r. państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. 2018 r. został ogłoszony Rokiem 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. To dzięki naszym bohaterom, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie wolności dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa na polach bitew.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Dębołęce udowodnili, że o patriotyzmie, miłości do Ojczyzny i przywiązaniu do kraju można mówić w sposób prosty, a zarazem bardzo wzruszający. Ta szczególna data sprawiła, że13 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyła się wieczornica z okazji Święta Niepodległości. Spotkanie miało wyjątkowy charakter, ponieważ świętowano setną rocznicę tego niezwykłego wydarzenia. Zgromadzeni na tej uroczystości goście, mieli okazję zobaczyć prezentacje przedstawiającą dzieje Polski, wysłuchać wzruszających pieśni i wierszy patriotycznych. Recytatorzy przenieśli wszystkich w czasy odległej i nieco bliższej historii. Utwory takie jak: „Piechota", „Rota", „O mój rozmarynie", ,, Żeby Polska, była Polską", ,, Ja to mam szczęście", ,,Jest takie miejsce" czy „Biały krzyż" nie tylko wzruszyły, ale też skłoniły do zastanowienia nad tym, jakie znaczenie mają dziś dla nas takie pojęcia, jak ojczyzna, wolność i patriotyzm. Po zakończeniu akademii zabrał głos p. Sławomir Bogucki – Burmistrz Miasta i Gminy Piotrków Kujawski podkreślając znaczenie przekazywania oraz utrwalania historii naszego kraju wszystkim Polakom. Po zakończeniu uroczystości pani dyrektor podziękowała uczniom i zaprosiła wszystkich zebranych na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

D. Wysocka