Narodowe Święto Niepodległości...

IMG 2926„ Ojczyzna jest to wielki - zbiorowy - Obowiązek"
C. K. Norwid

Dnia 10.11.2021r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Dębołęce odbył się uroczysty apel upamiętniający 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie z klasy VII przedstawili montaż słowno–muzyczny, podczas którego przybliżyli te ważne dla Polski wydarzenia historyczne.

Pod koniec XVIII wieku Polska utraciła swoją niepodległość. Trzej potężni sąsiedzi Rosja, Prusy i Austria wykorzystując osłabienie naszego kraju, podzielili pomiędzy siebie ziemie polskie i wprowadzili własne rządy. Wszelkie próby wyzwolenia ojczyzny kończyły się klęską. Ten ciężki i smutny okres trwał ponad 120 lat. Przez cały czas Polacy wierzyli niezłomnie, że wcześniej czy później nastąpi godzina wyzwolenia. Nadzieja w sercach naszych przodków zapłonęła szczególnie mocno w 1914 roku, kiedy to trzy państwa zaborcze rozpoczęły między sobą walkę. Zmagania wojenne trwały cztery lata i zakończyły się klęską Niemiec oraz Austro-Węgier, a także rewolucją w Rosji. 11 listopada 1918 roku powstało niepodległe państwo polskie, a na jego czele stanął Józef Piłsudski. Cztery pokolenia Polaków czekały na to wydarzenie z wiarą i nadzieją. Niewypowiedziana radość ogarnęła cały naród, który przez 123 lata marzył o powrocie Rzeczpospolitej na mapy Europy.
Uroczystość, przygotowana przez uczniów, miała na celu uświadomienie zebranym, jak wielkim skarbem dla nas wszystkich jest narodowa suwerenność i jak wielu naszych rodaków oddało życie za ojczyznę. Warto podkreślić, że przez wszystkie lata niewoli Polska żyła w sercach rodaków, którzy zachowali swoją kulturę i tradycje. Dlatego dziś, po 103 latach od odzyskania niepodległości, należy pamiętać o tych wydarzeniach i tę pamięć przekazywać przyszłym pokoleniom.

Halina Wieczorek