Aktualności

Tydzień Języka Ojczystego...

IMG20220228110728  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest świętem ustanowiony przez UNESCO obchodzonym od 1999 roku corocznie 21 lutego. Jego data upamiętnia wydarzenia z roku 1952 z Bangladeszu, wtedy to pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, na której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
W ramach tego święta w dniach od 28 lutego 2022 roku do 4 marca 2022 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Dębołęce odbył się „Tydzień Języka Ojczystego".

W jego trakcie podjęto różne działania. Między innymi zorganizowano konkursy: ortograficzny, literacki, czytelniczy, plastyczny, techniczny, wystawy i prezentacje prac uczniowskich. Podjęte działania mały na celu kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem polskim oraz zwrócenie uwagi na piękno i bogactwo języka ojczystego.
Projekt rozpoczęli nauczyciele, którzy 28 lutego 2022 roku podczas wszystkich przerw czytali uczniom wybrane wiersze J. Tuwima i J. Brzechwy. W kolejnym dniu, czyli 1 marca 2022 odbył się konkurs literacki ze znajomości lektur szkolnych, w którym zmagali się przedstawiciele klas 4-6 i 7-8. W kategorii klas młodszych zwyciężyła klasa 4, natomiast drużyny z klas starszych zajęły ex aequo pierwsze miejsce. Dnia 2 marca 2022 odbył się konkurs ortograficzny. W zmaganiach brali udział zwycięzcy klasowych konkursów ortograficznych. Szkolnym mistrzem ortografii została Aleksandra Krawczak z klasy VIII.W kolejnym dniu odbył się konkurs czytelniczy. Uczniowie reprezentujący swoje klasy czytali fragmenty lektur szkolnych. Najlepiej z zadaniem poradziła sobie uczennica klasy 6 - Roma Sas Wisłocka. Z kolei 4 marca 2022 roku został zorganizowany konkurs czytelniczy - „Polskie łamańce językowe" dla uczniów klas 4-8. Uczestnicy rywalizacji czytali m.in. takie zdania jak: "Szedł Sasza suchą szosą" , czy „No i cóż, że ze Szwecji?" Pierwsze miejsca zdobyła uczennica klasy 8 - Natalia Józefiak. W tym samym dniu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Moje lektury". Każda klasa przygotowała ilustracje do wybranych lektur szkolnych. Wszystkie prace były piękne i ciekawe, decyzją jury wyróżniono prace klasy 7 oraz 8. Dodatkowo uczniowie indywidualnie wykonywali zakładki do książki oraz ilustrację do wybranej lektury. Podsumowanie wszystkich działań podjętych w ramach projektu „Tydzień języka ojczystego" nastąpiło 8 marca podczas uroczystego apelu. Pani Dyrektor wręczyła laureatom dyplomy oraz nagrody. Dziękujemy za zaangażowanie i owocną współpracę uczniom, nauczycielom i wychowawcom. Mamy nadzieję, że podjęte działania uwrażliwią dzieci na piękno języka ojczystego.
Jesteśmy Polakami – kochajmy polszczyznę!


E. Niedziałkowska, H. Wieczorek