Aktualności

Akcja Znicz - Pamiętamy!...

IMG 8677   11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość.

To właśnie 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. To dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin. Za wzorem Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - Polacy wspólnie będą świętować ten radosny dzień w jedności i pojednaniu.
Każdego roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Dębołęce z okazji Dnia Niepodległości odwiedzają miejsca związane z naszą lokalną historią.
8 listopada 2022 r. młodzież naszej szkoły uczciła odzyskanie niepodległości poprzez uczestnictwo w akcji: Znicz – Pamiętamy! Uczniowie zapalili znicze pod pomnikiem ofiar II wojny światowej, tablicą upamiętniającą mord kapłanów w czasie II wojny światowej, a także miejscem związanym z prezydentem Mościckim, przy mogile księży i Władysława Nałęcza Małachowskiego w Piotrkowie Kujawskim, pod pomnikiem ofiar Powstania Styczniowego w Nowej Wsi oraz naocznych świadków tej bitwy w Broniszewie i w Połajewie. Zwiedzali Izbę Pamięci w Piotrkowie Kujawskim. Pomieszczenie, w którym przechowuje się i udostępnia zwiedzającym pamiątki związane z zamordowaniem księży dekanatu piotrkowskiego oraz bezimiennych osób świeckich przez okupantów.
Uczniowie modlitwą i minutą ciszy uczcili pamięć bohaterów.

Dorota Wysocka