Narodowe Święto Niepodległości...

IMG20221110111911Naród, który traci pamięć
przestaje być Narodem.

J. Piłsudski

10 listopada 2022 roku, dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości, cała społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Dębołęce zgromadziła się, aby o godzinie 11.11 zaśpiewać wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego" – nasz hymn państwowy.

W ten sposób włączono się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu". Następnie odbył się uroczysty apel upamiętniający 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczniowie z klas VI i VIII przedstawili montaż słowno–muzyczny, podczas którego przybliżyli te ważne dla Polski wydarzenia historyczne.
Pod koniec XVIII wieku Polska utraciła swoją niepodległość. Trzej potężni sąsiedzi Rosja, Prusy i Austria wykorzystując osłabienie naszego kraju, podzielili ziemie polskie i wprowadzili tam własne rządy. Wszelkie próby wyzwolenia ojczyzny kończyły się przegranymi. Trudny i smutny okres niewoli trwał 123 lata. Przez ten czas Polacy wierzyli niezłomnie, że wcześniej czy później nastąpi godzina wyzwolenia. Nadzieja w sercach Polaków zapłonęła szczególnie mocno w 1914 roku, kiedy to trzy państwa zaborcze rozpoczęły między sobą walkę. Zmagania wojenne trwały cztery lata i zakończyły się klęską Niemiec i Austrii oraz rewolucją w Rosji. 11 listopada 1918 roku wolna Polska powróciła na mapę świata. Cztery pokolenia Polaków nadaremno na tę chwilę czekało, piąte doczekało.
Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia, często oddając w tej walce wartość najcenniejszą - swoje życie. Obchody Narodowego Święta Niepodległości to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, zazwyczaj bezimiennych bohaterów, to także nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego.

Halina Wieczorek