Aktualności

Dzień kujawski...

Kujawskie tradycje weselne - zdjęcie    Zwyczaje i tradycje weselne od lat towarzyszą młodym parom. Jednak wraz z rozwojem cywilizacyjnym ulegają nieustannym zmianom. Wcześniej ślub oznaczał kilkudniowe wydarzenie, obfitujące w różnego rodzaju wierzenia, zwyczaje i tradycje weselne. Dziś tylko niektóre z nich są podtrzymywane, a inne odeszły w zapomnienie. Co kraj, to obyczaj. Powiedzenie to jest niezwykle trafne, jeśli mówimy o zwyczajach weselnych, obowiązujących w niektórych regionach Polski.

Od nadmorskich plaż, przez nizinne krainy, aż po szczyty Tatr, polskie tradycje zakorzenione są mocno w naszej kulturze. Polskie tradycje są nieśmiertelne. Mimo upływu lat i przeświadczeniu, że powoli odchodzi zwyczaj organizowania wesel, z roku na rok nowożeńcy coraz chętniej wprowadzają niektóre zwyczaje w oprawę swojego przyjęcia weselnego. Każdy okręg naszego kraju posiada swoje zwyczaje, obrzędowość, tradycje, sztukę. Ma swoistą muzykę i tańce. Zainteresowanie historią regionu, jego kulturą, obyczajowością świadczy o powrocie do swoich "korzeni". Kujawy są terenem bardzo bogatym kulturowo, dlatego warto bliżej zapoznać się z tradycjami naszego rejonu. 14 lutego 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Dębołęce odbył się Dzień Kujawski. Chcąc poszerzyć wiedzę o kulturze i tradycjach, przybliżyć uczniom zwyczaje kujawskie zaprosiliśmy do szkoły p. Jacka Susłyka (multiinstrumentalistę). Podczas spotkania p. J. Susłyk przedstawił zwyczaje wesele. Przekazał uczniom wiadomości o tradycjach i obrzędach, które występują na Kujawach. Najpopularniejsze z nich to: błogosławieństwo udzielane przez rodziców, marsz, bramy weselne, przywitanie chlebem i solą, przenoszenie Panny Młodej przez próg, pierwszy taniec, oczepiny, krojenie tortu weselnego, rzucanie welonu oraz krawatu/muszki, przyśpiewki, gry i zabawy weselne, podziękowania dla rodziców, pieśń na koniec wesela: Kiedy ranne wstają zorze, taniec pożegnalny.
Uczniom bardzo podobała się występ przygotowana przez p. Jacka Susłyka.
Dzieci i młodzież poszerzyły swoje wiadomości o Kujawach. Z zainteresowaniem słuchały informacji, chętnie nuciły usłyszane utwory. Na zakończenie młodzież podziękowała za występ i zaprosiła artystę na tradycyjne pączki.

Dorota Wysocka