Tydzień Języka Ojczystego...

IMG20230313125205                           „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.

Nie znać języka swego – hańba oczywistą”.

F.K. Dmochowski

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest świętem ustanowiony przez UNESCO obchodzonym od 1999 roku corocznie 21 lutego. Jego data upamiętnia wydarzenia z roku 1952 z Bangladeszu, wtedy to pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, na której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

W ramach tego święta w dniach od 13 marca 2023 roku do 17 marca 2023 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Dębołęce odbył się „Tydzień Języka Ojczystego”. Projekt zakładał popularyzację wiedzy na temat języka ojczystego i kształcenie świadomości językowej wśród uczniów. Celem podjętych działań było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem polskim oraz zwrócenie uwagi na piękno i bogactwo języka ojczystego. W trakcie trwania projektu podjęto różne działania. Między innymi zorganizowano konkursy: ortograficzny, literacki, językowy, czytelniczy, plastyczny, techniczny oraz wystawy i prezentacje prac uczniowskich. Podjęte działania mały na celu kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem polskim oraz zwrócenie uwagi na piękno i bogactwo języka ojczystego.

Projekt rozpoczęli nauczyciele, którzy 13 marca 2023 roku podczas przerw czytali uczniom wybrane wiersze Juliana Tuwima. W kolejnym dniu, czyli 14 marca 2023, odbył się konkurs literacki ze znajomości lektur szkolnych, w którym zmagali się przedstawiciele klas
5-6 i 7-8. W kategorii klas młodszych zwyciężyła klasa 6, natomiast wśród drużyn z klas starszych zwyciężyła klasa 8. Dnia 15 marca 2023 odbył się konkurs czytelniczy. Uczniowie reprezentujący swoje klasy czytali fragmenty lektur szkolnych. Najlepiej z zadaniem poradził sobie uczeń klasy 8 – Oliwier Ziętara. W tym samym dniu odbył się również konkurs „Polskie łamańce językowe”, w którym I miejsce zajęła uczennica klasy 7 - Roma Sas Wisłocka.
W kolejnym dniu rywalizacji odbył się konkurs ”Mówię poprawnie”. Tym razem w kategorii klas 4-6 zwyciężyła klasa 6, a w klasach starszych 8. Natomiast dnia 17 marca odbył się konkurs językowy, który miał na celu wzbogacenie słownictwa poprzez tworzenie onanagramów. Był to również konkurs grupowy, rywalizowały w nim drużyny z klas 4-6  i 7-8. Najwięcej poprawnych wyrazów ułożył zespół z klasy 7, natomiast w klasach młodszych zwyciężyła ponownie klasa 6. W tym samym dniu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na plakat ortograficzny. Pierwsze miejsce otrzymała klasa 4. Ponadto wyłoniono laureatów konkursu na ilustrację do wybranej lektury szkolnej, w którym I miejsce otrzymała uczennica klasy 6 - Małgorzata Racinowska, a w klasach 7-8 zwyciężyła uczennica klasy 8 – Dagmara Roszak.

Podsumowanie wszystkich działań podjętych w ramach projektu „Tydzień języka ojczystego” nastąpiło 20 marca podczas uroczystego apelu. Pani dyrektor wręczyła laureatom dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.