Święto Konstytucji 3 Maja...

IMG20230428083956   Dnia 28 kwietnia 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Dębołęce odbył się uroczysty apel upamiętniający 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie z klasy 6 i 8 przybliżyli zebranym wydarzenia z 1791 roku oraz uświadomili, jak ważne znaczenie miał ten akt prawny w historii naszego państwa i narodu.

Posłowie uczestniczący w obradach Sejmu Wielkiego (1788-1792) opracowali projekt konstytucji, który został przyjęty przez sejm 3 maja 1791 roku. Konstytucja ta była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą. Wśród jej autorów byli: Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki oraz Stanisław Małachowski. Konstytucja majowa została entuzjastycznie przyjęta przez większość społeczeństwa. Rzeczpospolita stała się odtąd monarchią konstytucyjną. Władza w państwie została podzielona, zgodnie z zasadą Monteskiusza, na ustawodawczą, wykonawczą i sadowniczą. Ustawa Rządowa likwidowała liberum veto oraz wolną elekcję. Ponadto konstytucja brała chłopów pod opiekę rządu i prawa, co było pierwszym krokiem do poprawy ich losu w przyszłości.
Dzięki pierwszej w historii Polski ustawie zasadniczej Rzeczpospolita weszła na drogę postępu i reform. Uchwalenie konstytucji pozwoliło naszym rodakom uwierzyć w możliwość wzmocnienia wewnętrznego kraju oraz przywrócenia jego dawnej świetności.
We współczesnej Polsce 3 maja jest świętem państwowym od 1990 roku, obchodzonym jako Święto Narodowe Trzeciego Maja. Jest ono jednym z najważniejszych świąt państwowych, dlatego należy utrwalać pamięć o nim i przekazywać ją następnym pokoleniom.

Halina Wieczorek