Spotkanie z pszczelarką...

IMG 0316   PSP w Dębołęce, przystąpiła do innowacyjnego projektu „Akademia Pszczoły Bohatera” , który rozpoczął się 14 listopada 2023r. Jego celem było nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także kształtowanie świadomości ekologicznej i zachęcanie dzieci do działania na rzecz pszczół.

Uczniowie kl. VII wraz z wychowawczynią, zaangażowali się w przygotowania do uroczystego apelu. Posegregowali pakiety promujące zdrowie i wręczyli wszystkim uczniom naszej szkoły. Zorganizowali kącik poświęcony projektowi „Akademia Pszczoły Bohatera” , w którym znalazł się ul edukacyjny i strój pszczelarza. Od tego czasu uczestniczyli w różnych spotkaniach klasowych, podczas których poznawali nie tylko życie pszczół, ale także pracę pszczelarza i różnorodny sprzęt , którym się posługuje, a także budowę ula oraz zasady korzystania z ramek pszczelarskich. Dzieci pogłębiły wiedzę na temat procesu zapylania i produkcji miodu. Dowiedziały się, co jeszcze produkują pszczoły oraz poznały pożytki pszczele na Kujawach.

Spotkanie z pszczelarką, było okazją do zrozumienia roli pszczół w ekosystemie oraz ich znaczenia dla zapylania roślin. Rozpoznawanie miodu sztucznego od naturalnego oraz odróżnianie osy od pszczoły, to ważne umiejętności, zwłaszcza w kontekście rozwijania świadomości ekologicznej i promowania zrównoważonego stylu życia. Poszerzanie i zdobywanie nowych umiejętności postępowania w przypadku użądlenia, może być przydatne zwłaszcza, że pszczelarki często posiadają specjalistyczną wiedzę na temat zachowań pszczół i sposobów łagodzenia skutków użądlenia.

Opracowała: M. Pietrzykowska