Aktualności

W Gnieźnie...

DSC 0139     6 listopada 2017 r. uczniowie klas IV-VII, wraz z opiekunami, wybrali się do historycznej stolicy naszego kraju - Gniezna.
Wycieczkę rozpoczęli wizytą w ,,Krainie Bombek". Na miejscu powitały ich przewodniczki - wesołe Mikołajki. W czasie zwiedzania poszczególnych miejsc – dmuchalni, srebrzalni, lakierni i dekoratorni, poznali etapy procesu produkcyjnego ozdób choinkowych.

  W drugiej części odbyły się warsztaty, podczas których każdy uczeń uzyskał cenne rady i wskazówki dotyczące zdobienia. Mając do dyspozycji farby i brokaty, samodzielnie mieli okazję ozdobić cztery bombki i spakować je w specjalnie do tego przygotowanych kartoników. Dzięki tej wizycie dzieci zobaczyły osobiście, jakiej precyzji wymaga własnoręczne wykonanie ozdób choinkowych. Na każde z nich czekała jeszcze jedna niespodzianka – przepięknie wykonana bombka z jego własnym imieniem.
Odwiedzili też najstarszą część Gniezna, czyli Wzgórze Lecha. Tam zwiedzili Muzeum Archidiecezjalne, a następnie wraz z Panią przewodnik udali się do XIV- wiecznej gotyckiej katedry, by poszerzyć wiedzę o jej historii. Dowiedzieli się, że w tym miejscu Mieszko I podjął decyzję o chrzcie Polski, a Bolesław Chrobry, podczas Zjazdu w Gnieźnie, gościł Cesarza Ottona III, który pielgrzymował do grobu św. Wojciecha. Zobaczyli słynne XII wieczne Drzwi Gnieźnieńskie, wykonane z brązu, na których zostały przedstawione sceny z jego życia i męczeństwa.
       Czas spędzony w Gnieźnie był dla wszystkich miłym przeżyciem, zgłębiliśmy tajemnice tworzenia i zdobienia bombek oraz poznaliśmy historię Początków Państwa Polskiego.

Monika Pietrzykowska