Aktualności

Akcja Znicz...

9   Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.

Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej.
Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać
ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.
Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym.
11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo.
Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r. Każdego roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Dębołęce z okazji Dnia Niepodległości odwiedzają miejsca związane z naszą lokalną historią.
16 listopada 2023 r. młodzież naszej szkoły uczciła odzyskanie niepodległości poprzez uczestnictwo w Akcji: Znicz – Pamiętamy! Uczniowie zapalili znicze pod pomnikiem ofiar II wojny światowej, tablicą upamiętniającą mord kapłanów oraz osób świeckich, a także miejscem związanym z prezydentem Mościckim, przy mogile księży i Władysława Nałęcza Małachowskiego w Piotrkowie Kujawskim, pod pomnikiem ofiar Powstania Styczniowego w Nowej Wsi, na grobie poległego w bitwie pod Nową Wsią w Broniszewie i naocznego świadka tej bitwy w Połajewie. Uczniowie modlitwą i minutą ciszy uczcili pamięć bohaterów.


Dorota Wysocka