Narodowe Święto Niepodległości...

IMG20231110112245   10 listopada 2023 roku społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Dębołęce zgromadziła się, aby o godzinie 11:11 uczestniczyć w akcji „Szkoła do hymnu". Po wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego" odbył się uroczysty apel upamiętniający 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy 7 i 8 przedstawili montaż słowno- muzyczny, podczas którego przybliżyli te ważne dla Polski wydarzenia historyczne.

Kolejna rocznica odzyskania niepodległości uświadamia nam, że jest to najważniejszy dzień w historii naszego kraju. Pod koniec XVIII wieku Polska utraciła swoją niepodległość. Trzej sąsiedzi Rosja, Prusy i Austria podzielili ziemie polskie, i wprowadzili tam własne rządy. Wszelkie próby wyzwolenia ojczyzny kończyły się niepowodzeniem. Trudny okres niewolili trwał 123 lata. Jednak przez cały ten czas Polacy wierzyli, że wcześniej czy później nastąpi wyzwolenie. Polska żyła w sercach rodaków, którzy zachowali swoją kulturę i tradycje. Nadzieja na niepodległość zapłonęła szczególnie mocno w 1914 roku, kiedy to trzy państwa zaborcze rozpoczęły między sobą konflikt zbrojny. W szeregach wrogich armii Polacy walczyli przeciw sobie. Zmagania wojenne trwały cztery lata i zakończyły się klęską Niemiec i Austrii oraz rewolucją w Rosji. 11 listopada 1918 roku powstało długo oczekiwane niepodległe państwo polskie.
Przygotowany apel był dla nas kolejną lekcją historii i patriotyzmu. Uczestnicząc w obchodach Narodowego Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Halina Wieczorek